Ze względu na swoją wyjątkową architekturę i ornamentykę słowacka wieś Čičmany (czyt. Cziczmany) została wpisana na listę UNESCO jako Rezerwat Architektury i Kultury Ludowej. Čičmany są położone wśród Strażowskich wierchów, mniej więcej w połowie drogi między Trenczynem a Żyliną (jadąc przez Rajec i Iławę).
Jest kilka teorii odnośnie pochodzenia wsi. Niektóre źródła mówią o niemieckim pochodzeniu, inne o bałkańskim (konkretnie bułgarskim) osadnictwie. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1272 roku. Mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się gospodarzeniem, hodowlą owiec, wyrobem produktów nabiałowych, skórzanych i wełnianych.
Obecnie we wsi znajduje się Muzeum Sztuki Ludowej, kapliczka, kościół, dwie karczmy, supermarket, kilka obiektów noclegowych i pięć wyciągów narciarskich. W zimie wieś wygląda jak z bajki. Można tu przyjechać na Sylwestra lub karnawał (sł. fašiangy).
To, co wyróżnia Čičmany spośród tysiąca innych wsi są piękne białe wzory na nietynkowanych chatach z ciemnego drewna. Ornamenty malowały kobiety. Początkowo wzory pojawiały się tylko na narożnikach, od XIX wieku zajmowały całą powierzchnię domu. Geometryczne ornamenty z Čičman znajdziemy nie tylko na budynkach, ale także na strojach ludowych czy serwetach.
Czemu miały służyć wzory?
Jedna wersja mówi jakoby malowanie domów wapnem miało chronić chaty przed nagrzewaniem, inna, że to jeden z pradawnych zabiegów magicznych, który miał uchronić domostwa przez złymi duchami, klęską czy chorobą.
Pamiątki
Kto chce przywieźć ze sobą do domu kawałek Čičman, ten może sobie zakupić wełnianą czapkę, szalik, poduszkę, skarpety, kubek, T-shirt czy inne pamiątki z tutejszymi wzorami
Z ciekawostek
W 2012 roku podczas olimpiady w Londynie reprezentacja Słowacji na otwarciu igrzysk miała na sobie stroje sportowe ozdobione Čičmańskimi ornamentami.
Zobacz więcej zdjęć.
Artykuł pierwotnie ukazał się na: blokwschodni-travel.blogspot.com.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz