Grodzisko w Stradowie (zdjęcie: Shoovareck; na licencji CC BY 3.0) |
Grodzisko w Stradowie (gmina Czarnocin, woj. świętokrzyskie) datowane na okres VIII-X w. było prawdopodobnie największym grodziskiem znajdującym się na terenie współczesnej Polski. Umiejscowione jest ono na wzgórzu (350 m n.p.m) oddalonym od wsi Stradów o około 750 metrów. Obszar zajmowany przez gród wynosi 25 hektarów. Szacuje się, że wraz z podgrodziami i przygrodowymi osadami mógł zajmować przestrzeń nawet 45 hektarów. Wysokość wałów sięga do 18 metrów. W sprzyjających warunkach pogodowych można dostrzec z nich szczyty Beskidów.
Naukowcy łączą grodzisko w Stradowie z plemieniem Wiślan. Niektórzy sądzą, że mogło być ono stolicą ich hipotetycznego państwa.
Podgrodzia o nazwach Mieścisko, Barzyńskie i Waliki są datowane na wiek IX. Świadczy to o zachodzeniu zasiedlania tych okolic w etapach i stopniowym zyskiwaniu znaczenia przez samo grodzisko.
Stradów - widok z majdanu grodziska na prawdopodobnie część rozległego podgrodzia. Widoczne zarysy dawnej fosy. (zdjęcie: SebaZdworca; na licencji CC BY-SA 3.0) |
Do czasów dzisiejszych zachowały się wały obronne układające się w kształt podkowy, zarys fosy, a wewnątrz grodziska wyodrębniona główna część (o obszarze około 1,5 hektara) zwana Zamczyskiem. W najwyższym punkcie wałów postawiono drewniany krzyż.
Współrzędne GPS:
- Parking - 50.372008N, 20.479856E
- Grodzisko - 50.372014N, 20.479855E
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz