niedziela, 5 sierpnia 2018

Góra Zborów (woj. śląskie)

Góra Zborów (fot. Szymon "Bronimir" Gilis, wszelkie prawa zastrzeżone)
Góra Zborów (467 m.n.p.m.1) znajdująca się na Wyżynie Częstochowskiej (dokładniej we wsi Podlesice w gminie Kroczyce, w powiecie zawierciańskim, w województwie śląskim) jest niezwykle malowniczym miejscem. W 1957 r utworzono rezerwat przyrody nieożywionej Góra Zborów o powierzchni 45 ha, w ramach którego leżą dwa wzgórza: Góra Zborów i Kołaczyk. Rezerwat leży na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000, Ostoja Kroczycka oraz na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd2.

Sama Góra Zborów była swego czasu najwyższym wzniesieniem byłego woj. częstochowskiego. Łysy wierzchołek wzgórza jest doskonałym punktem widokowym. Znajdują się tu liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. W jej górnych partiach i na zboczach znajdują się skałki osięgające nawet 30 metrów wysokości. Ich ściany pokrywa spora ilość dróg wspinaczkowych, jednakże od czasu powstania rezerwatu dozwolone jest wspinanie się tylko na niektórych z nich. Skałki posiadają własne nazwy nadane im przez wspinaczy: Biała Baszta, Turnia Blocheńska, Chomicza Skała, Dolna Baszta, Dwoista Baszta, Dziurawy Blok, Długa Grań, Kruk, Młynarze, Rygiel, Sadek, Skała z Sosną, Skała z Blokiem, Skrzat, Sówka, Turnia nad Kaskadami i położony w pobliżu najwyższego punktu Wielbłąd3.

Wejście do Jaskini Głębokiej (fot. Jerzy Opioła, na licencji CC BY-SA 4.0)
U podnóża wzgórza znajduje się Jaskinia Głęboka. Jest to jedyna jaskinia w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej udostępniona do zwiedzania przez turystów4. Jej długość wynosi 190 m, a głębokość 22,4 m5. Do lat pięćdziesiątych XX w., do czasu utworzenia rezerwatu, wydobywano tutaj szpat islandzki6. W czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej Niemcy wydobywali tu również wapienie. W wyniku prac wydobywczych powstały cztery dodatkowe wejścia do jaskini (pierwotnie miała dwa wejścia)5. Zmiany te zaburzyły wewnętrzny mikroklimat jaskini, co niekorzystnie wpływało na hibernujące w niej nietoperze i inne zwierzęta. Dla przywrócenia poprzednich warunków zamurowano dwa wejścia. Zwiedzanie jaskini jest możliwe tylko z przewodnikiem, a bilety wstępu do jaskini (jak i do rezerwatu) zakupić można w kasie w Centrum Dziedzictwa Kulturowego przy parkingu obok drogi wojewódzkiej nr 792 (z Podlesic do Kotowic)4.

Teren rezerwatu był miejscem walk między niemiecką żandarmerią a oddziałami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich4.

Przypisy:
1 Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna (dostęp z dnia 5 sierpnia 2018r.).
2 http://www.podlesice.org.pl/rezerwat-gora-zborow/ (dostęp z dnia 5 sierpnia 2018)
4 Na podstawie tablic informacyjnych zamontowanych na obszarze rezerwatu.
5 http://podlesice.org.pl/jaskinia-gleboka/ (dostęp z dnia 5 sierpnia 2018)
6 Chemicznie czysta, przezroczysta wielokrystaliczna odmiana kalcytu (CaCO3), wykształcona w postaci romboedrów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz