wtorek, 13 lutego 2018

Monastyr Pokajnica - cerkiew, która była świadkiem historii

Zdjęcie: Autorka tekstu
Monastyr Pokajnica znajduje się w miejscowości Velika Plana na południe od Belgradu (Serbia). Drewniana świątynia została wybudowana w I połowie XIX wieku na zlecenie kniazia Vujicy Vulićevića. Vulićević chciał w ten sposób odkupić swą winę za uczestnictwo w zabójstwie kuma, Jerzego Karadjordje, przywódcy pierwszego powstania antytureckiego. Sama nazwa monastyru pochodzi od słowa pokajać się (srb. pokajati se).

Ikonostas został namalowany przez bułgarskiego malarza Constantina Zografa, który pracował w Serbii w latach 20 i 30 XIX wieku. Na terenie monastyru oprócz cerkwi jest drewniana dzwonnica oraz budynki mieszkalne. Do roku 1952 Pokajnica była cerkwią parafialną, następnie stała się męskim monastyrem. W roku 1992 zamieniono ją na żeński monastyr. W 1979 roku Republika Serbii ogłosiła Pokajnicę zabytkiem kultury o wyjątkowym znaczeniu (srb. Spomenici kulture od izuzetnog značaja).

Z monastyrem w Pokajnicy wiąże się jeszcze jedna historia z czasów niedawnego konfliktu na Bałkanach w latach 90-tych. Serbski dziennikarz śledczy Marko Lopušina opisuje ją w swej książce "Komandant Arkan", biografii Željka "Arkana" Ražnatovića, dowódcy formacji militarnej Srpska dobrovoljačka garda, oskarżanego o zbrodnie wojenne.
11 października 1990 roku Arkan wraz z 26 towarzyszami pojechał do monastyru w Pokajnicy. Powitał ich mnich Stefan i spytał w jakim celu przyjechali.
"Aby się zaprzysiąc, jedziemy na wojnę: - odpowiedział Arkan.
"Gdzie, na Boga, jest wojna?" - spytał zaniepokojony mnich.
Jeszcze nie ma, ale niedługo będzie." - odpowiedział Arkan

(tłum. autorka artykułu)
My pojechaliśmy do Pokajnicy w pokojowym celu. Przed budynkiem cerkwi powitała nas siostra zakonna. Podała mi chustę na głowę oraz długą spódnicę i spytała skąd jesteśmy. Odpowiedziałam, że z Polski. Ona pokiwała głową i powiedziała uroczyście: "Bog je jedan."

Źródła:
http://manastiriusrbiji.com/manastir-pokajnica/ (dostęp z dnia 13.02.2018r.)
Marko Lopusina, "Komandant Arkan", 2001.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz